Re: Jedna nova u oglasniku

Ja sam svoju išo sam gledat...i onda poslije nemres nikome reć da zakaj ti je reko da je auto ok a u stvari ne valja ovo i ovo.Vidiš i sam jel ima hrđe il nema..jel vuče nekam..jel lupa...i jel je krof zderan il nije..jbg.Koji god kupiš nekaj buš moral uložit.I
Zeleni Pizdek NB ZG-9072-FR

dboKlc wrote:
28.08.18. 10:21
goranbo wrote:
27.08.18. 14:56

Hrđa na pragovima i kod odvoda? Bobine? 8ne znam jel se bobine uopce mogu terstirati.? katalizator (ne znam velim ne kzim se, hoce lis tanja tih nekih kompoennata vdjeti ako ga spoj na racunalo dal baca akv gresku itd)
Kvacilo? Mjenjac?

Moraš uvijek procijeniti vlasnika, i ne možeš očekivati da na starijem autu koji se voli zavrtiti neće biti nikakvog posla. A naravno ovisi i s čime si zadovoljan. Netko bi da se malo vozi bez krova, malo divlja i proda, a netko tjera mak na konac.

Ovo je procedura koju preporučuju iskusni:

Telefonska pitanja;
Koja je cijena?
Koliko ste vlasnik?
Ima li zapise o odrzavanju?
Je li udaran i bojan?
Gdje ste ga vi kupili?
Je li bilo kakvih vecih zahvata u zadnjih par godina?
Kako biste ocijenili stanje boje i lima 1 do 10?
Sto bi trebalo napraviti da bude 10?
Ista pitanja i za interijer
I onda pitanja za mehaniku
Jeste li spremni pregovarati o cijeni?

Kad dođeš pogledati auto;
Obiđi auto da vidiš malo kako stoji
Udarci po vratima, oderotine, hrđa
Zazori između panela, vrata, poklopaca
Stanje i nepropusnost krova
Jednakost nijansi boje i tekstura boje
Zatvaranje vrata
Stanje tekućina, ulje motora, mjenjaca, i tekućina kočnica
Ima li kakvih naslaga na poklopcu ulja
Kakva je rashladna tekućina
Curenje tekućina od ispod
Hrđa, pogotovo od ispod, na krakovima šasije s obije strane (od kotača i od motora)

Pregled opreme, sve što je na struju, displayi, lampice
Dijagnostika grešaka, Check engine lampica.

I onda tek vožnja, s krovom jer se bolje čuju neželjeni zvukovi. Držanje pravca, osjećaj volana, luftovi, osjećaj kočnica, rad motora u leru, kako vuče od svih okretaja iznad 2000, dimi li, kakav je miris ispoušnih plinova (ako je "miriši" onda je OK, ako smrdi - nije)
Lijep writeup, ali mislim da ovako kupujes bilo koji auto, pa i Miatu ne bi nikada nista kupio na nasem trzistu.
Po meni, jedino bitno za NB je da nije truljava. sve ostalo se za male novce da srediti. Uzevsi to u obzir, kolega iznad neka kupi sto mu se svidi, za terat mak na konac treba ipak vise od 3-4k eura za NB.

escaper wrote:
28.08.18. 17:35

Lijep writeup, ali mislim da ovako kupujes bilo koji auto, pa i Miatu ne bi nikada nista kupio na nasem trzistu.
Po meni, jedino bitno za NB je da nije truljava. sve ostalo se za male novce da srediti. Uzevsi to u obzir, kolega iznad neka kupi sto mu se svidi, za terat mak na konac treba ipak vise od 3-4k eura za NB.
Hvala svima na trudu evo ja se sada dovezo doma u BJ iz sesveta s tom Miatom.
Bio sma prije tog akod majstoa i sad necu nabrajat sta je sve pronadjeno i tako :) Ici ce to lako u reparaciju cim prije pogotovo neke stvari nopr curenje ulja itd, pa kociona kljesta dvoja nisu bas najnaj,pa... vec sam zaboravio ovog trena. Nesto maoni elektrike nevalja. Upalis duga svjetla, ugase se i kratka :D A blicanje radi.

Inace nisam iskreno bas nesto specijalno odusevljen samim autom sto se tice voznje. Inace vozim Yaris 2008 god, Ok ovu Miatu sam vozio 3 puta dosad, od toga smao jedan put malo duze , ajmo rec sat vremena.
i stanjem nisma abas oduseljen, mislim da je to neki nizi prosjek za to godiste, ali nisam gledao ni puno auta tog godista, smao recimo Yaris 2000 i Xara 2001/2002, koji suj dosta bolje podjeli godine, vjerojatno ovosi i o odrzavanju, imali su mnogo manje vlasnika )1-2) i oni su se brinuli.
Št što se tice voznje - pa yaris 2008, velim, mozda sam vise naviknut, je mnogo utegnutiji od ovoga. Utehgnutiji osjecaj kod voznje, preciznije ulazis u putanju itd. Vjerojatno cu se naiviknut i na ovoga, kos to sma vozio i starog kadetta, ali izgleda da cuovoga uviejek morati malo olovit po traci u zavojim a mozda i poravnom, ne znam. Malo nesigurno. VUce OK, nista spektakularno, motor ili auspuh, nemma pojma, jako glasan, pri visim okretajima, a kad ga bas navines u drugoj brzini iznad 5 tis, pa u trecu, mislim da nejde bas glatko tj nejde dok nepadne jamislim do pet, moro sam pratit cestu a ne okretaje.
U buducnosti bi mozda volio malo otvrdnut i spustit ovjes, malo, - no jos vise, ne znam , je li to moguce, volio bi na toj upravljivosti poraditi. Ili je to mozda moj osjecaj ne znam. Na autu su inace zimske gume :o

PS: Inace, ne znam da li vam lako zabaci NB zadnji kraj, kada otpustite gas naglo. Kod koliko okretaja to mora biti, ii smao ovisi o brzini i zavoju. Na jendom mjestu dok sam se skido ili penjo na autoput ma osjetio ko da ga oce malo zabacit (ali mozda je to jako daleko od bjezanja), dakle kod otpustanja gasa, a zavoj je zapravo bio dosta blag. Vise cu znat nako dva tri tjedna voznje no,morat ce maloi kod majstora.

Mislim da cu ga ja sljedecem vlasniku sigurno predati u boljem stanju.

sash wrote:
28.08.18. 12:01
Ma bulšit :-D uzmeš nekog postojećeg vlasnika da dođe s tobom, pogleda auto, on ga isto provoza i reći će ti pride da li ima feeling dobro složene Miate ili je mjenjač u kurcu, amortizeri jauču i sl. :-D

Ja sam jednom gledao NB 1.6 crvena jako malo km, znao sam da nije udarana jer je stajala ulicu niže od posla... al je auto bio posve upropaštenog mjenjača...
SA tim bi se i ja slozio bogme - jer ova meni cudno lezi na cesti tj upravljivost mi je cudna (mozda moj feeling trnetno al ne znam kad nema s cim usporedit).
Al sta kad ne poznam nikoga... još.

Čestitam. Realno po ovom što si nabrojao trebas cca 1000 eura do stanja tip top. Koja stotina plus minus. Brzo se skupi kad ides temeljito raditi.
Bolje biti malo lud, nego malo pametan!
Miata NB 2005-2008
Boxster S, 2009-2016
Miata NB 2016-

Inkspot wrote:
29.08.18. 07:49
Čestitam. Realno po ovom što si nabrojao trebas cca 1000 eura do stanja tip top. Koja stotina plus minus. Brzo se skupi kad ides temeljito raditi.
Ja ne znam da je 1000EUR. da je tlko bio bi sretan, Je nisma mozdani sve nabrojao. CUri iz motora i sljeva se ispod sve, treba vidjeti tocno gdje curi.
dva kociona kljesta nevaljaju, a jedno je odnih kao novo, jedna lim neki spojni naprijed desn treba bolje malo reparirat ili kaj ja znam sta se s tim radi i ne znam jel bto lim ili nesto cvrsce.
A mene ova upravljivost najvise kopka jer nisma uzeo auto rdi sinke nego radi voznje (a nije da ga nisma testiro prije proso sma dva put apo par kiometara s njim al mi izgleda nije doslo do svijesti jer sma bio prenestrpljiv). ne znam dal cu naic na majstora koji ce tome naci uzrok i koliko ce to biti, mozda samo to moze biti 1000EUR,a s neizvjesnim ishodom...
Ne znam jel ko drugi imo takvih problema. A inace auto ide ravno nije do ovjesa, ni do gepmetrije, bar se meni tak cini.

PS: Ovo za svjetla cu vidjeti ocito jeotiso prekidac rucice - ikad se potrga potrga se na tajnacin. Nisma strucnajak ali ne vjerujem bas da se to moze popravit (ako se ne zamijeni), ali pitat cu elektricara i googlati

goranbo wrote:
29.08.18. 14:27
PS: Ovo za svjetla cu vidjeti ocito jeotiso prekidac rucice - ikad se potrga potrga se na tajnacin. Nisma strucnajak ali ne vjerujem bas da se to moze popravit (ako se ne zamijeni), ali pitat cu elektricara i googlati
Za pocetak odgledaj ovo... /za FL je, ali put do rješenja je sličan
https://boostedmedia.net/automotive/vid ... ht-wiring/
NC RC 2.0 mit alles - #BlackBetty (ZG0504AS)
OLD: 2x NB 2001 1.8 crvena - Sepet(ić) TNG / Sepet(ić)

Znate kaj, jucer sma bio eispavan tri sata sam spavo otprilike 8a i danprje mi je bio problematican), ond asam se kasno uvecer vraco autom iz ZG. Izgleda da sma bio prekritičan po obicaju - nema auto tih problema s upravljivosti kojih sam ja opiso, bog bi ga znao zast se meni to tak cinilo...
Danas sam ga ja vozio cijeli dan po gradu i majstor ga je testiro jos jedan, kojem je to sve normalno, i volan se normalno vraca itd - ide auto kud ga uperis. mozda nisam na zadni pogon takodjer naviko pa mi se cinilo ne znam. Treba malo steci osjećaj za auto.
A ovo ce prvo ic na rjesavanje tog curenja ulja, da se vidi gdje šta zašto, pa malo kociona kljesta vjerojatno pred kraj devetog na reparaciju, pammalo ovjes sredit taj jedan dio koji nije repariran i tak, mozda ga i premjerit malo da se vidi ali neprimjeti se nesto strasno, al treba to mal pregledat. Majstoru cse cii da se nesto negdje trese oko motora al ko zna sta je to. i dal se uopce ista trese. Treba vidjet malosve to na miru. E da i on je preso u njega iz nekih bijesni dizela pa mus e cini kao da je slab ali to isto ko zna. Ja sam znao otpocetka da to nije neki jako jak auto - ali voliobi u stvari da je motor malo tisi u visokim okretajima.

sash wrote:
29.08.18. 20:24
goranbo wrote:
29.08.18. 14:27
Za pocetak odgledaj ovo... /za FL je, ali put do rješenja je sličan
https://boostedmedia.net/automotive/vid ... ht-wiring/
To bude eventualno jedan moj frend kojije spretan za to, ili elektricar. A rto timislis da se tu desilo? Da se niije potrgo prekidac nego da se nesto tu izgubilo negdje uzemljenje ili nekaj slicno jednostavno?

PS: Evo ja sam inace strucnjak za googlanje, prvi keywordsi i prvi rezultat, to bi trebalo rijesiti stvar, dakle to ne zahtiejva nikakakv skupi popravaki zamjenu icega, kako se čini.
https://forum.miata.net/vb/showthread.php?t=517237

Inkspot wrote:
31.08.18. 19:48
Za tu lovu bi vec gledao ND
ND s tom opremom i kubikažom za tu lovu? Daj link molim? ja ciljam na 2.0 prht. Sugestije uvijek dobrodošle!

Razlika u konjazi je mala, a ND je laksa sa boljim ovjesom. Znaci egal kao nc 2.0, vjerojatno i bolja. Uz to noviji model.
Kod NC plus je samo prht